cold feet چه عواملی باعث می شود که دست و پا سرد شود

بسیاری از افراد  پاها و دست های سردی دارند ، حتی اگر بقیه قسمتهای بدنشان گرم باشد دست و پاهایشان همیشه سرد است. علت این امر ممکن است استرس پوستی باشد. در اینجا برخی از چیزهایی که شما باید در مورد سردی دست و پا بدانید بیان می کنیم

بسیاری از ما گاهی اوقات دچار سردی دست ها و پاها می شویم، مخصوصا وقتی هوا سرد می شود. ولی سردی دست ها و پاها در برخی افراد مربوط به فصل سرما نیست و همیشه دچار این مشکل هستند که می تواند نشان دهنده یک اختلال جدی باشد.

 

جریان ضعیف خون در بدن

یکی از علل سرد شدن دست و پاها، گردش ضعیف خون در بدن است که می تواند علامت یک بیماری باشد.

 

اگر نمی توانید دست و پاهای خود را گرم نگه دارید و این مسئله برای شما مشکل ساز شده است، به پزشک مراجعه کنید تا وضعیت سلامتی شما را به طور کامل بررسی کند.

 

پزشک می تواند با تجویز آزمایش، علت سردی دست و پاهای شما را تشخیص دهد.

 

علل گردش ضعیف خون در بدن عبارتند از:

- بیماری های قلبی عروقی

 

- آسیب یا جراحت دست و پاها در گذشته

 

- سرمازدگی

اگر دست و پاهای شما شدیداً سرد، کبود، متورم و یا بی حس می شود، می تواند علامت بیماری رینود باشد که یک نوع اختلال در رگ های خونی است که خون را به پوست می رسانند

 

- آسیب اعصابی که خون را به رگ های دست و پاها می رسانند

 

- سندرم تونل کارپال در مچ دست

 

- کار کردن با ماشین آلات و دستگاه های ارتعاشی، مثل مته دستی مخصوص کندن آسفالت خیابان

 

- تایپ کردن بیش از حد

 

- کشیدن سیگار که باعث تنگ شدن رگ های خونی می شود

 

مصرف برخی داروها نیز می تواند باعث سردی دست ها و پاها شود، مثل بتابلوکرها، هورمون درمانی جایگزین (مثلا در یائسگی)، آرام کننده های میگرن، داروهای شیمی درمانی و داروهایی که باعث تنگی عروق خونی می شوند مثل برخی داروهای سرماخوردگی.

اگر دست و پاهای شما شدیداً سرد، کبود، متورم و یا بی حس می شود، می تواند علامت بیماری رینود باشد که یک نوع اختلال در رگ های خونی است که خون را به پوست می رسانند.

 

زنان بیشتر از مردان دچار این بیماری می شوند. علائم این بیماری شامل حملات یا اسپاسم هایی است که در واکنش به سرما و یا استرس رخ می دهد، بی حسی و احساس درد تیرکشنده.

 

در برخی افراد، بیماری رینود در اثر یک بیماری خودایمنی مثل لوپوس، آرتریت روماتوئید، اسکلرودرما و سندرم شوگرن بروز می کند، ولی در بیشتر موارد این طور نیست.

 

پزشک با تجویز داروهای گشاد کننده رگ های خونی، می تواند بیماری رینود را درمان کند.